cele marketingu

3 podstawowe cele marketingu, których większość nie stosuje

Jaki jest cel marketingu? 
Jeśli zadam to proste pytanie 100 różnym osobom, otrzymam 100 różnych odpowiedzi. 
– Niektórzy powiedzą, że zadaniem marketingu jest wypromowanie Twojego nazwiska. 
– Inni, że marketing promuje Twoją firmę lub buduje markę. 
– Większość ma nadzieję, że marketing generuje sprzedaż. 
– Jeszcze inni powiedzieliby, że zadaniem marketingu jest generowanie kontaktów, które są następnie przekazywane do działu sprzedaży. 

Do tego zawsze jest grupa ludzi, która po prostu stwierdzi, że zadaniem marketingu jest „zarabianie pieniędzy”.

I wszystkie te odpowiedzi są w pewnym sensie poprawne. Wszystkie odpowiedzi są wynikiem tego, co się dzieje, gdy Twój marketing i reklama działają tak jak działać powinny.

Marketing ma na celu trzy rzeczy

1. PRZYCIĄGNIĘCIE UWAGI

Mimo, że wydaje się proste, większość osób robi to po prostu nieskutecznie.
Jak efektywnie przyciągnąć uwagę potencjalnego klienta przeczytasz w moim wpisie:

Unikaj banalnych uogólnień. Daj klientowi konkrety. Konkretne dane dlaczego to akurat Twoją ofertą ma się zainteresować.

Zamiast: “Najlepsze i najtańsze konto
Powiedz: “Konto z oprocentowaniem 2% za 0zł. Na zawsze!

Postaw na prostotę i konkretne korzyści. Zamiast być dwudziestą z kolei pizzerią, która ma “Pizzę najlepszą w mieście“, zaoferuj: “Perfekcyjnie wypieczona. Z dostawą w 30min w Twoim domu

2. UŁATWIENIE PODJĘCIA DECYZJI

Przekaż swojemu odbiorcy wystarczająco dużo informacji, aby ułatwić mu podjęcie decyzji o zakupie tego, co masz do sprzedania.

Masz potencjalnych klientów, którzy muszą kupić to, co sprzedajesz. Pragną informacji i rozwiązań. Nie są ekspertami w tym, co robisz, nie znają punktów odniesienia ani istotnych kwestii związanych z decyzją. 
Poprowadź ich przez ten proces!
Udostępnij takie informacje, które pomogą im podjąć decyzję, której oczekujesz. 

Wszyscy właściciele firm pragną tego samego: chcą więcej nowych klientów i mniejszej konkurencji, większej rentowności i mniej odpadów, lepszych wyników marketingu i reklamy, większej lojalności klientów oraz wyższe współczynniki konwersji ich sprzedawców. Krótko mówiąc, chcą zarobić więcej pieniędzy. 

Twoi potencjalni i klienci chcą tego samego. Chcą mieć pewność, że dobrze wydali swoje pieniądze, a ich decyzje zakupowe są mądre. 
Pragną uzyskać najlepszą ofertę pod kątem ogólnej wartości – niekoniecznie ceny.. 

Nikt Ci nie powie: „Zebrałem oferty od pięciu salonów samochodowych i wybrałem trzecią ofertę pod względem ogólnych warunków”. 
Nie! Ludzie intuicyjnie chcą podjąć dla siebie możliwie jak najlepszą decyzję.

Mamy więc dwa zestawy wartości: firma chce mieć więcej klientów i wyższe marże. Klienci chcą mieć pewność, że uzyskają najlepszą możliwą ofertę pod względem ogólnej wartości.

Co musisz zrobić jako marketer lub właściciel firmy?
1. dowiedz się, co jest ważne dla Twoich potencjalnych klientów,
2. poinformuj o tym co jest dla nich najlepsze i dlaczego,
3. przedstaw wymierny dowód, na to, że oferta, którą im proponujesz jest właśnie najlepsza

Jeśli poprawnie przekażesz tę wiadomość, Twoi potencjalni klienci zwrócą uwagę na to co oferujesz, uwierzą Ci, a następnie podejmą oczekiwane działania. 

Problem polega na tym, że większość firm nie dotrzymuje swojej części “umowy”. Zamiast wykorzystywać marketing do tworzenia argumentów ułatwiających podejmowanie decyzji, większość firm wypełnia swój marketing samolubnymi hiperbolami i frazesami.
Dlatego ludzie stają się znudzeni i podświadomie nie zauważają tego typu haseł. 

3. UMOŻLIWIENIE DZIAŁANIA ŁATWEGO DO PODJĘCIA

Nie wrzucaj wszystkiego, co dana osoba musi wiedzieć o Twojej ofercie w jednej wiadomość. Znajdź sposób, aby przekazać im więcej informacji – doskonale nada się do tego landing page lub kontakt mailowy.

kojarzysz jak prowadzą swój marketing deweloperzy, którzy chcą sprzedać mieszkania? 
Posiadają duże budżety, ale jeśli przeanalizujesz ich kampanie reklamowe, zauważysz, że większość nie spełnia tych trzech celów marketingu o których piszę.
Zamiast tego przedstawiają pięknych, szczęśliwych i uśmiechniętych ludzi oraz zdjęcia domów i okolicy.

Wszystkie reklamy wyglądają praktycznie identycznie i zawierają podobne obrazy i słowa. Z punktu widzenia potencjalnego klienta są takie same. Nie ma nic, co mogłoby zwrócić ich uwagę. Nie ma świadomości, jakie mogą być potrzeby lub problemy klientów. 
W żadnej reklamie nie ma nic, co mogłoby edukować potencjalnego klienta. 
Nie ma nic, co mogłoby ułatwić im procesy decyzyjne. 
Nie ma nic, co mogłoby im pokazać to, co powinni wiedzieć, ani powiedzieć, jakie kwestie mają wziąć pod uwagę. 

Ile rzeczy musisz wiedzieć, kupując nowe mieszkanie? Czy jesteś ekspertem w zakresie hydrauliki, elektryki, izolacji, wykończenia i tysiąca innych istotnych i mniej istotnych kwestii związanych z kupnem mieszkania? 
Oczywiście, że nie. Nie będziesz też po przeczytaniu tych reklam.

Nie mówię, że każdy kupujący chce znać wszystkie szczegóły. Mówię jedynie, że wszyscy kupujący chcieliby przynajmniej być świadomi istotnych kwestii. Dzięki tym reklamom wiesz tylko, że podobno mieszkają tam uśmiechnięci ludzie. 
Wyłamując się i dając dodatkową wartość swoim potencjalnym kupującym – wygrywasz.

Dlaczego większość firm konkuruje ceną?
Jeśli tak jest również w Twojej firmie, to Twoja wina. Twój brak umiejętności marketingowych doprowadził do sytuacji, w której nie ma różnic między Tobą a konkurencją za które potencjalni klienci są skłonni zapłacić więcej. Lub nie są ich świadomi. 

Planując swoje działania marketingowe, postaraj się oprzeć je na tych trzech podstawowych zasadach.
Zamiast maila z ofertą, którego treść, podświadomie krzyczy “chce twoich pieniędzy!” – nastawionego tylko na szybką sprzedaż – daj jakąś wartość Może to być seria poradników lub filmów instruktażowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *