binance giełda kryptowalut

Binance – giełda kryptowalut. Czy jest bezpieczna?

Binance to bez wątpienia największa giełda kryptowalut. Powstała w 2017 roku, szybko wybiła się na fali ówczesnej bański i szaleństwa związanego z altcoinami/ICO.

Jest to główna giełda, na której przeprowadzam 90% swoich transakcji. Choć nie brakuje jej wad.
W tym wpisie podzielę się swoimi spostrzeżeniami po prawie trzech latach handlu na Binance.

Kto stoi za Binance? Gdzie jest siedziba giełdy?

Giełda Binance powstała w pierwszej połowie 2017 roku w Chinach. Jednak już we wrześniu chińska władza stanowczo zaostrzyła przepisy dotyczące kryptowalut. Według oficjalnego komunikatu, Binance miało w tym czasie opuścić Państwo Środka. Gdzie? Tego niestety do dziś tak naprawdę nie wiemy…

Według analizy Forklog, Binance składa się z ponad 17 spółek (tzn. do tylu udało się dotrzeć) rozrzuconych po całym świecie. Zasady jej funkcjonowania są bardzo nieprzejrzyste. Nic nie wiemy o strukturze prawnej firmy czy o lokalizacjach biur.

Głównym reprezentantem oraz medialną twarzą Binance jest Changpeng Zhao. Chińczyk z kanadyjskim obywatelstwem. Był współtwórcą takich projektów jak Blockchain.info i OKCoin.

Sam Changpeng Zhao, pytany o fizyczną lokalizację swojej firmy, odpowiedział:

Urok blockchaina polega na tym, że bitcoin nie ma biura. Pracownicy firmy są rozmieszczeni w 50 krajach świata, a biuro Binance jest zawsze tam gdzie ja.

Niektóre ze spółek są zarejestrowane na Changpenga Zhao, większość jednak na kompletnie nie znane publicznie osoby. Usługi dla europejskich klientów obsługuje spółka zarejestrowana na normandzkiej wyspie Jersey.
Logo Binance należy zaś Binance Holdings Limited zarejestrowanej w 2017 roku na Kajmanach. Podobnie na Kajmanach zarejestrowana jest główna domena binance.com.

Jak łatwo zauważyć, większość działalności Binance opiera się na jurysdykcjach offshore. Poniżej przedstawiam Ci listę spółek – tych do których udało się dotrzeć.

 • Binance Holdings Limited (Kajmany, spółka zależna – logo Binance);
 • Binance Investments Company (Seszele);
 • Binance Co. Limited (Korea Południowa);
 • Binance Europe Services Limited (Malta);
 • Binance Marketing Services Limited (Malta);
 • Shanghai Bi Nai Shi Information Technology LLC (КНР);
 • Binance (Szwajcaria) AG (Zug, Szwajcaria);
 • Binance Digital Limited (Wielka Brytania);
 • Binance Europe Limited (Wielka Brytania);
 • Binance Markets Limited (Wielka Brytania);
 • Moon Tech PTY Limited (Australia, wymieniony na card.binance.com);
 • Binance Jersey Exchange Limited (Jersey Island);
 • Binance (Jersey) Limited (Jersey Island);
 • Binance Uganda Limited (Uganda);
 • Binance Asia Services Pte. Limited (Singapur);
 • BAM Trading Services Inc. (USA, firma partnerska);
 • Binance LCX AG (Liechtenstein, w trakcie eliminacji).

Rejestracja

Giełda Binance cieszy się ogromną popularnością w Polsce głównie z dwóch powodów: brak uciążliwych weryfikacji …i polska wersja strony. No dobrze, może to za dużo powiedziane. Sporo tłumaczenia brakuje, ale to i tak coś.

Rejestracja przebiega bezproblemowo. Bez wysyłania skanów dokumentów możemy zrobić dzienny obrót do 2 BTC. Jeśli to dla Ciebie za mało, musisz przejść weryfikację wysyłając zdjęcie dowodu/paszportu/prawa jazdy. To również przebiega szybko i bez zbędnych komplikacji (w przeciwieństwie do Bitbay! ) – kilka minut i Twój limit zwiększa się do 100BTC/dzień.

Aby się zacząć handlować przejdź na stronę rejestracji.

W pierwszym kroku podajesz swój adres mailowy i ustalasz hasło. Potwierdzasz założenie konta klikając w link, który otrzymasz drogą mailową. Jesteś już zarejestrowny.

Pozostało tylko ustawić dwu etapową weryfikację podczas logowania aby zabezpieczyć swoje konto. Osobiście używam kodu sms. Możesz również użyć aplikacji.

Handel

Menu na pierwszy rzut oka przytłacza mnogością funkcji – chociaż tak naprawdę z większości nie skorzystasz. Po rozwinięciu, mamy do wyboru:

 • Binance Academy – platforma edukacyjna zawierająca materiały dotyczące kryptowalut i technologii blockchain.
 • Binance Info – ranking kryptowalut zrobiony na wzór CoinmarketCap. Ceny, obrót, podstawowe informacje.
 • Binance Labs – inkubator nowych projektów wykorzystujących technologię blockchain.
 • Binance LaunchPad – platforma umożliwiająca współpracę w zakresie uruchomienia ICO na Binance.
binance jak handlować

Do handlu możemy użyć jednego z dwóch interfejsów: podstawowy lub zaawansowany.
Oprócz różnicy w rozmieszczeniu poszczególnych okienek, w opcji zaawansowanej mamy kilka dodatkowych narzędzi służących do analizy technicznej.
Osobiście interfejsu Binance uzywam tylko do zlecenia kupna/sprzedaży – a całą analizę przeprowadzam za pośrednictwem TreadingView.

Przy okazji zapraszam Cię do sprawdzenia mojego projektu długoterminowych inwestycji:
Emerytura za kryptowaluty – długoterminowe oszczędzanie

interfejs zaawansowany
interfejs podstawowy

Binance oferuje ogromną ilość kryptowalut i tokenów, które są parowane z czterema głównymi monetami: Bitcoin, Ethereum, Tether i Binance Coin.
Sam handel jest bardzo płynny, nie ma problemów z kupnem/sprzedażą nawet mało popularnych tokenów.

Bezpieczeństwo

SAFU, czyli fundusz bezpieczeństwa założony przez Binance w 2018 roku. Jego głównym założeniem jest odkładanie 10% wartości każdej opłaty transakcyjnej, jako zabezpieczenie, na wypadek roszczeń wynikających z winy giełdy. Np. na skutek włamania i kradzieży depozytów. Czego już w niedługim czasie doświadczyliśmy…

W 2019 roku Binance padło ofiarą ataku hakerów, którzy wykradli z giełdy 7000 BTC – o łącznej wartości 40 milionów dolarów.
Giełda pokryła straty z własnych środków. Żaden z użytkowników nie utracił swoich środków.

Skradzione bitcoiny stanowiły tylko 2% wszystkich depozytów i raczej nie powinny zaburzyć płynności giełdy, Jednak sposób załatwienia sprawy przez Binance, zasługuje na pochwałę.

Minusy giełdy Binance

 • Brak oficjalnych danych co do zasad funkcjonowania
  Brak przejrzystości co do formy prawnej to tak naprawdę główny zarzut jaki mam do Binance. Nie znamy głównej siedziby, nie wiemy kto tak naprawdę za tą giełdą stoi.
  Ale żebyś mnie dobrze zrozumiał: nie mam żadnych zastrzeżeń co do dotychczasowej jakości zabezpieczeń czy reakcji na sytuacje kryzysowe. Wolałbym jednak wiedzieć komu powierzam swoje pieniądze. Chociaż w świecie krypto nie jest to żadną gwarancją.
 • Skomplikowany panel
  Ok, przyznaję, wada której trochę szukałem na siłę, Aczkolwiek jeśli nigdy nie miałeś do czynienia z giełdom, ogrom funkcji i ich rozmieszczenie może Cię przestraszyć. Panel Binance, to panel któremu daleko do tego by nazwać go “intuicyjnym”.
 • Kontakt z supportem wyłącznie w formie pisemnej
  Brak możliwości kontaktu telefonicznego, choć trzeba przyznać, że support na wysłane wiadomości odpowiada dość sprawnie.


Plusy giełdy Binance

 • Duża ilość niszowych kryptowalut
  Giełda oferuje ponad 200 altcoinów. W jednym miejscu mamy wszystkie popularne monety
 • Wysoki poziom zabezpieczeń i komunikacji
  Giełda dobrze radzi sobie z ochroną powierzonych jej depozytów. O wszelkich problemach czy zmianach z odpowiednim wyprzedzeniem informuje użytkowników przez swoje media społecznościowe.
 • Płynność handlu
  Poziom dziennego obrotu sięga dwóch miliardów dolarów. Nie ma jakichkolwiek problemów z kupnem/sprzedażą nawet mniej popularnych coinów.
 • Niskie prowizje
  0.1% od transakcji lub 0.05% jeśli do rozliczeń będziemy używać Binance Coina (BNB).
 • Brak przymusu weryfikacji konta
  Jeśli wystarczy Ci dzienny obrót do 2BTC – nie musisz wysyłać żadnych dokumentów.

Podsumowanie

Binance to największa giełda kryptowalut, która w krótkim czasie zdobyła uznanie kryptowalutowej społeczności. Obecnie coraz bardziej się otwiera na tradycyjne waluty – już teraz możemy złożyć depozyt za złotówki przy użyciu kart kredytowych czy handlować kryptowalutami na parach z USD i EUR (ale tylko po weryfikacji).

Oczywiście wszystkie te plusy nie zwalniają Cię z ostrożności! Więcej o świadomym i bezpiecznym korzystaniu z giełd kryptowalut przeczytasz w moim wpisie: Giełda kryptowalut – jak nie stracić swoich środków

1 thought on “Binance – giełda kryptowalut. Czy jest bezpieczna?”

 1. Avatar

  przy tak gigantycznych obrotach raczej nie ma co się martwić o to że giełda się zawinie. nikt nie zarzyna kury znoszącej złote jajka

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *