czyszczenie bik

Czyszczenie BiK -czyli jak poprawić swoją zdolność kredytową

Mianem czyszczenia BIK określa się proces, który ma na celu usunięcie z rejestru BIK negatywnych wpisów dokonanych przez banki, parabanki lub SKOK — i. Pozwala to na znaczące podwyższenie scoringu klienta, a co za tym idzie — poprawę jego zdolności kredytowej. Dodatkowo, zdecydować można się również na usunięcie nadmiernej ilości zapytań kredytowych przedstawianych w raporcie BIK. Na czym dokładnie polegają tego typu działania? Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na ich temat.

Sprawdź jak widzą Cię banki – pobierz raport BiK

Pierwszym etapem skutecznego czyszczenia BIK jest wykonanie analizy raportu pobranego ze strony internetowej Biura Informacji Kredytowej. Koszt jednorazowego wygenerowania raportu to 39zł. Dostępne są również pakiety, szczególnie przydatne jeśli na bieżąco chcemy śledzić nasze informacje w BiK.

Jak sprawdzić BiK za darmo?

Raz na 6 miesięcy, każdemu konsumentowi przysługuje prawo pobrania darmowego raportu z Biura Informacji Kredytowej. Sama procedura jest taka sama; rejestrujemy konto, potwierdzamy naszą tożsamość przelewem 1zł, wysyłamy wniosek.
Jednak w tym przypadku na otrzymanie raportu musimy poczekać – nawet do 30 dni (chociaż w praktyce trwa to przeważnie kilka dni). Wybierając opcje płatną – nasz raport otrzymujemy natychmiast po dokonaniu przelewu.

Każdy klient powinien sobie zdawać sprawę z tego, że nie każdy znajdujący się tam wpis będzie mógł zostać usunięty. Zależy to bowiem od polityki danego banku. Szukając firmy specjalizującej się w tego typu usługach, warto postawić na taką, która udziela gwarancji 100% skuteczności lub oferuje zwrot pieniędzy w przypadku niepowodzenia.

jak sprawdzić bik za darmo

Na czym dokładnie polega czyszczenie BIK?

Najprościej mówiąc, jest to proces, który sprawia, że wpisy są przenoszone z części widocznej przez banki do statystycznej, do której nie mają one dostępu. Dzięki temu, klient staje się dla instytucji finansowych wiarygodnym kredytobiorcą. Profesjonalnie przeprowadzone czyszczenie BIK stanowi gwarancję usunięcia zarówno negatywnych wpisów prezentujących opóźnienia w płatnościach, jak i tych związanych z limitami kredytowymi oraz parabankami.

Spora część klientów nie zdaje sobie sprawy z tego, jak negatywy wpływ na ich zdolność kredytową może mieć maksymalne wykorzystywanie limitów na karcie kredytowej czy debetu w koncie bankowym.

Czy można wyczyścić BIK samodzielnie?

Osobiście nie polecam się samodzielnego czyszczenia BIK — u. Wiąże się to z ryzykiem popełnienia szeregu nieodwracalnych błędów, takich jak na przykład usunięcie pozytywnych informacji o kredytobiorcy lub uniemożliwienie usunięcia poszczególnych wpisów z rejestru.

Jedną z metod usunięcia niechcianych informacji z bazy, jest wyłapanie błędów czy niedociągnięć których dopuścił się bank. Jednak bez prawniczego doświadczenia, podjęcie samodzielnej próby może skutkować “załataniem dziury” przez pracowników banku i tym samym definitywne zamknięcie możliwość usunięcia trudnych wpisów.

Samodzielne czyszczenie biku może prowadzić do usunięcia pozytywnych wpisów z rejestru
Dobrze wyjaśnił to jeden z dyrektorów centrali PKO BP w wywiadzie dla bankier.pl. Działające na polskim rynku banki każdego dnia otrzymują od klientów setki wniosków o usunięcie wpisów z rejestru. Jednak znacząca część z nich dotyczy tych pozytywnych, które wpływają na budowę scoringu i tworzenie pozytywnej historii kredytowej. Zgodnie z wolą konsumenta, są ona kasowane.

Dlaczego tego typu sytuacje są tak nagminne? Wynika to z tego, że klient, który nie posiada należytej wiedzy na temat BIK, ściąga raport, w którym znajdują się wpisy. Nie zdaje on sobie jednak sprawy z tego, iż są one pozytywne. Jako że bank wpisał go do BIK, jak najszybciej wysyła do niego pismo z prośbą o usunięcie wpisów z rejestru.

Klient, który nie posiada jakiejkolwiek historii kredytowej staje się dla instytucji finansowych niewiarygodny. Dlatego przed przystąpieniem do pracy, bardzo ważna jest dokładna analiza konkretnego przypadku.

czyszczenie bik

Ile kosztuje czyszczenie BIK?

Ile trzeba zapłacić za usługę, jaką jest wykreślenie negatywnych wpisów z biku? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jej koszt jest bowiem uzależniony od stopnia przeterminowania danego wpisu. Osobno wyceniane jest usuwanie zapytań kredytowych oraz informacji odnośnie przekroczenia limitu kredytowego.

Oczywiście każda kancelaria inaczej wycenia czas swoich pracowników. Jednak na potrzeby tego artykuły wysłałem zapytanie do 14 różnych firm i poniżej przedstawiam Ci uśredniony cennik za usługę usuwania negatywnych wpisów z rejestru Biura Informacji Kredytowej:

  • wnioski o kredyt – 55zł
  • do 30 dni opóźnienia – 87zł
  • 31 – 60 dni opóźnienia – 122zł
  • 61 – 100 dni opóźnienia – 180zł
  • 101 – 200 dni opóźnienia – 197zł
  • ponad 200 dni opóźnienia – 242zl
  • konsultacja/analiza raportu – 98zł

Jak widzisz koszt wyczyszczenia swojej historii w bankowych rejestrach przez specjalizujące się w tym firmy jest dość duży. Warto poświęcić odpowiednią ilość czasu na sprawdzeniu danej kancelarii – np. przeglądając opinie jej klientów. Nie brakuje na rynku pseudo specjalistów, których skuteczność jest znikoma.

Dobrą alternatywą dla dość kosztownych usług radców prawnych (jednocześnie zachowując ich skuteczność) jest oferta kancelarii kredytowej CZYSTYBIK24.pl.
Oprócz standardowych usług prawniczych oferują pakiet szkoleniowy, który krok po kroku pokaże Ci jak samodzielnie wyczyścić BiK z negatywnych wpisów.

Cała usługa kosztuje 59zł. W tej cenie otrzymujesz m.in. godzinną konsultację – analizę Twojej sytuacji, dokładny plan działania, wzory pism przygotowane przez prawników (również dotyczące skomplikowanych i trudnych do usunięcia wpisów).

Osobiście w swoim raporcie miałem sporo starych, negatywnych wpisów – choć nie mam żadnych zaległości, uniemożliwiały mi staranie się o kredyt hipoteczny (kilkudniowe opóźnienia w płatnościach, wnioski kredytowe). Łącznie kilkanaście wpisów, których musiałem się pozbyć.

Koszt usunięcia ich przez prawnika znacznie przekraczałby 2000zł. Finalnie mam w 100% czysty BIK wydając 59zł (+ kilkanaście złotych na listy polecone). Jeśli nie jesteś specjalistą prawa bankowego, to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie na wyczyszczenie rejestrów bankowych.

Czy możliwe jest usunięcie znajdujących się w BIK zapytań kredytowych?

Jak najbardziej. Każdy bank jest zobowiązany, na wniosek zainteresowanego, do usunięcia zapytania. Niekiedy jednak wymaga to pomocy ze strony specjalisty. W niektórych wypadkach usunięcie zapytań kredytowych jest zbędnym wydatkiem. Wynika to z tego, że upływie 1 roku od złożenia zapytania, jest ono automatycznie usuwane z BIK.

Wielu klientów skarży się, że mimo iż ich BIK został wyczyszczony, w raporcie w dalszym ciągu są widoczne wpisy. Działania tego typu skutkują przeniesieniem ich do części statystycznej. Widoczne są one wyłącznie dla kredytobiorcy oraz Głównego Urzędu Statystycznego. Jest to część raportu BIK przechowująca historyczne wpisy, które nie są już widoczne w BIK.

Podsumowując – wszystkie usunięte wpisy będziemy widzieć w części statystycznej raportu. Nie będą ona jednak widoczne dla banków oraz w żaden sposób na wpływają na naszą zdolność kredytową.

BIK, KRD, BIG? Z jakich rejestrów korzystają banki

Zamawiając raport BIK, użytkownik otrzymuje również raport BIG. Skrót ten odnosi się to biur informacji gospodarczej, takich jak między innymi Krajowy Rejestr Długów BIG, BIG InfoMonitor czy ERIF BIG. W BIG — ach znaleźć można informacje gromadzone nie tylko przez banki czy SKOK — i, lecz również inne podmioty, takie jak chociażby firmy telekomunikacyjne czy dostawcy energii. Raport z Biura Informacji Gospodarczej dotyczy wyłącznie firm i podmiotów gospodarczych.

Informacja o zadłużeniu może się tam znaleźć wówczas, gdy jego wysokość wynosi co najmniej 200 zł, termin płatności upłynął co najmniej 30 dni temu i minęło 30 dni od momentu poinformowania o planowanym umieszczeniu informacji w BIG.

Usunięcie wpisu w BIG jest możliwe podczas spłaty zadłużenia. Odbywa się ono w sposób automatyczny po spłacie zaległości. Usługa, jaką jest czyszczenie BIG dedykowana jest wyłącznie tym osobom, które nie spłaciły zobowiązania, a zależy im na dobrym raporcie BIK KRD lub BIG InfoMonitor. Wymaga ona zawarcia specjalnej ugody z wierzycielem, która zawierać będzie klauzulę usunięcia wpisu z BIG w czasie spłaty. W praktyce, wpis nie jest usuwany, lecz zawieszany i widoczny wyłącznie dla klienta.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *