giełda kryptowalut

Giełda kryptowalut – jak nie stracić swoich środków

W tym krótkim wpisie chciałbym przedstawić Ci kilka zagrożeń których musisz być świadomy jeśli planujesz rozpocząć korzystanie z giełd kryptowalut.
Giełda kryptowalut to nie jest konto w banku – składając depozyt nie masz kompletnie żadnych gwarancji ani regulacji, które zabezpieczają Twój kapitał w razie jej upadku.

Oczywiście zdarzały się sytuacje, kiedy użytkownicy odzyskiwali swoje depozyty – przykładem może być Bitomat, który po awarii serwera i stracie krypto, zwrócił swoim klientom 17tys bitcoinów. Są to jednak wyjątki, a włamania, defraudacje czy exit scamy zdarzają się dość często.

1. Na giełdę przelewaj tylko środki, których stratę, jesteś w stanie zaakceptować.

W razie upadku, szanse na odzyskanie swojego depozytu są minimalne. Powierzanie wszystkich swoich oszczędności życia losowi, nie jest rozsądne.

2. Jeśli nie musisz, nie przechowuj środków na giełdzie.

Jeśli kupujesz długoterminowo, wycofuj swoje środki zaraz po przeprowadzonej transakcji. Niestety jeśli jesteś daytraderem będzie to ciężkie do zrealizowania – wtedy patrz pkt 1. i wkalkuluj ryzyko straty w swoją grę.

3. Zanim dokonasz wpłaty – zweryfikuj giełdę.

Sprawdź ją pod kątem wiarygodności, przejrzystości, powiązań jej właścicieli – ale nie traktuj to jako pewnik bezpieczeństwa.

Przykład? BitMarket.eu, Bidextreme, Bitcurex – te trzy giełdy były legalnie zarejestrowane w Polsce, a mimo to zdefraudowały depozyty klientów. Z drugiej strony, giełda BTC-e.com, która była prowadzona przez anonimowych Rosjan, zwróciła wszystkie środki.
Jak widzisz, w tym świecie nie ma żadnych gwarancji.

4. Zabezpiecz dostęp do swojego konta.

Włącz autoryzacje 2FA oraz nie używaj wszędzie tych samych haseł. Tak, to podstawy podstaw, a jednak wiele osób je bagatelizuje.

5. Reaguj na podejrzane sytuacje.

Jeśli na Twojej giełdzie zaczną się się dziać nieuzasadnione i niezapowiedziane sytuacje, takie jak:

  • zawieszenie wypłat
  • wymuszenie resetu hasła
  • wymuszenie ponownej weryfikacji
  • błędy związane z bilansem konta

wycofaj swoje środki i obserwuj “z boku”, ze spokojną głową, dalszy rozwój sytuacji.

Jaką giełdę kryptowalut wybrać?

Korzystaj tylko z dużych i sprawdzonych giełd, które generują olbrzymi obrót. Jeśli transakcje przeprowadzasz codziennie, środki możesz rozdzielić na 2-3 giełdy znacząco obniżając w ten sposób ryzyko straty.

Osobiście korzystam z Binance – i tę giełdę polecam Ci jako główny wybór. Warte polecenia są również: KuCoin, Bittrex, Coinbase.
Więcej o Binance dowiesz się z mojego wpisu: Binance – giełda kryptowalut. Czy jest bezpieczna? .

2 thoughts on “Giełda kryptowalut – jak nie stracić swoich środków”

  1. Avatar

    wystarczy myśleć. nie brakuje ludzi co wpisują swoje hasła gdzie popadnie i nie wiedzą nawet co to jest podwójna autoryzacja. jak stracą kasę to mają lakcję którą zapamiętają do końca życia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *