Praca na stanowisku grafika niesie ze sobą konieczność zakupu nowoczesnego sprzętu, który nie należy do najtańszych. O ile grafik zatrudniony na etacie w dobrze zarabiającej firmie ze stanowiskami pracowniczymi specjalnie dostosowanych do wymagań rynkowych swobodnie sobie poradzi, o tyle grafik będący freelancerem na własnych usługach samodzielnie musi postarać się o zakup profesjonalnego komputera do różnych technik graficznych. A ceny takich sprzętów bywają astronomiczne.
Gdzie szukać w miarę tanich i sprawdzonych komputerów dla początkujących lub doświadczonych już grafików, pragnących swój stary i wysłużony sprzęt zamienić na coś znacznie lepszego, oryginalniejszego i wydajniejszego?
Najlepsze komputery do prac graficznych oferują markowe firmy. Zachodnie koncerny udostępniają swoje sprzęty także w Polsce i przy odrobinie szczęścia można też natrafić na przystępne ceny. Przed dokonaniem zakupów trzeba zadać sobie pytanie – co tak naprawdę powinien posiadać nasz komputer, aby każdego rodzaju praca na nim wykonywana przynosiła nam radość, a przede wszystkim zyski? Nie trzeba zastanawiać się zbyt długo nad odpowiedzią.
Najlepszy komputer do prac graficznych – jakie musi mieć mocne strony
Cechami komputera idealnie wpasowującego się w tryb pracy w branży związanej z grafiką są:
- Rozbudowana pamięć dyskowa, dzięki której na dyskach zmieści się cały zasób gromadzonych informacji. Prace graficzne mają swoją wagę i potrafią zajmować dużo miejsca na dysku. Dlatego najlepsze komputery do prac graficznych powinny mieć na tyle pojemne dyski, aby nie było koniczności kupowania dodatkowej pamięci. To zawsze generuje koszty.
- Karta graficzna umożliwiająca operowanie różnymi typami kolorów do odmiennych często projektów z różnych branż. Dzięki karcie mamy łatwość w odróżnianiu jednej pochodnej kolorystycznej od drugiej. Barwy przy przygotowywaniu projektu do wydruku są zawsze pełne i soczyste, nie trzeba się martwić, że po wydrukowaniu otrzymamy formę z niewystarczającą intensywnością koloru.
- Duży i szeroki monitor z wysoką rozdzielczością prezentowania obrazu. Projekty graficzne tworzone od podstaw wymagają nie tylko ogromnej wprawy technicznej przy tworzeniu elementów identyfikacji graficznej, ale także możliwości przyglądania się podglądowi z maksymalnie dopasowanym powiększeniem. Dzięki temu na każdym etapie przygotowywanego projektu możemy dokonywać korekty i efekt finalny nie musi być już kierowany do ewentualnych poprawek.
- Możliwość podłączenia tabletu graficznego do komputera, co jeszcze bardziej usprawni prace projektowe w studio graficznym, obraz w postaci mapy bitowej przekazywany być może bezpośrednio na ekran komputera. W ten sposób zaoszczędza się czas.
Komputer dla grafika – stacjonarny czy jednak przenośny?
Początkujący grafik zawsze staje przed specyficznym dylematem – czy najlepsze komputery na rynku funkcjonują tylko w formie klasycznej, czy lepiej jednak dla własnej wygody zainwestować w laptopa?
Wiele zależeć będzie od warunków, w jakich na co dzień pracujemy. Jeśli nasz przeciętny dzień pracowniczy jest na tyle zabiegany i zawsze lubimy konsultować projekty osobiście, a do tego nie mamy stałego adresu biura, tylko działamy po trosze w domu, a po trosze na różnych obiektach przemysłowych – laptop będzie dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że komputery przenośne ulegają jednak częstszym awariom, niż wysokiej jakości komputery stacjonarne.
W laptopach nie znajdziemy tak dużych ekranów, jak w komputerach klasycznych, a przecież będzie to miało ogromny wpływ na naszą pracę.
Jaki komputer dla grafika 2022 – ranking
Na to, jaki komputer do pracy grafika wybierzemy, wpływ ma także wiele prozaicznych czynników, na czele z wyglądem zewnętrznym. Najlepsze komputery, najbardziej pożądane sprzęty odznaczają się unikalnym wzornictwem. Nic nie robi większego wrażenia na potencjalnych kupujących od metalicznej i lśniącej świeżością sprzętu elektronicznego obudowy, z delikatnym połyskiem i wysoką odpornością na zadrapania i pozostawianie śladów dotyku ludzkiej ręki.