kolory w marketingu

Kolory w marketingu, czyli ukryte znaczenie kolorów w reklamie

Kolory w marketingu, podobnie jak w życiu, odgrywają ogromną rolę. Wpływają na nasze samopoczucie, energię oraz decyzje, które podejmujemy.
Wybór odpowiednich barw to jedna z pierwszych kluczowych decyzji jakie musimy podjąć przy budowaniu nowej marki. Warto to zrobić świadomie!

Sprawdź też:
Dlaczego warto zainwestować w pozycjonowanie?

Psychologia kolorów w reklamie

Zastanawiałeś się co jest dla Ciebie najważniejsze, przy podejmowaniu decyzji zakupowej?
Parametry produktu? Jego cena? Trwałość?
Równie ważne jak parametry techniczne jest również jego estetyka i prezentacja. Większość naszych decyzji podejmujemy podświadomie. Nasz mózg otrzymuje wiele informacji i dopasowuje je do określonych schematów, którymi się posługujemy. W taki właśnie sposób działa nasze podświadome reagowanie na określone kolory. Poznanie tego jak działa psychologia kolorów będzie dla Ciebie doskonałym narzędziem marketingowym.

Kolory w marketingu wywołują konkretne uczucia na kupującym: może to być zarówno radość czy entuzjazm, jak i zaufanie oraz bezpieczeństwo. Kluczową kwestią jest dopasowanie odpowiednich barw do skutków jakie chcemy osiągnąć.

Kolor ma znaczenie nie tylko przy wywoływaniu określonych odczuć, ale również przy wywieraniu wpływu na działanie jakie klient podejmie na naszej stronie. Nawet prosta zmiana koloru przycisku CTA (“Call to action”) potrafi znacząco wpłynąć na konwersję.

Znaczenie kolorów w marketingu

Kolor żółty w reklamie

Pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi nam do głowy jest słońce, ciepło, wakacje, urlop. Kolor żółty w marketingu wzbudza w nas rozluźnienie i ogólną radość. Idealnie sprawdza się w branży turystycznej.
Marki, które zastosowały w swojej wizualizacji kolor żółty, przeważnie kojarzą się nam bardzo pozytywnie i optymistycznie.

Z kolorem żółtym nie powinniśmy wiązać marek, które chcemy utożsamiać z prestiżem czy elegancją. Łatwo można to zobrazować żółtym garniturem założonym na formalne spotkanie. To nie jest dobry wybór.

kolor żółty w marketingu

Kolor czerwony w reklamie

Czerwona barwa natychmiast skupia na sobie naszą uwagę i nie sposób jej przeoczyć. Czerwień jest emocjonalnie bardzo intensywna. Kojarzy się z adrenaliną, szybkością, niebezpieczeństwem. Doskonale sprawdzi się w krzykliwych hasłach; OKAZJA czy PROMOCJA.

Poza pobudzającymi skojarzeniami , kolor czerwony jest również utożsamiany z miłością.

kolory w marketingu czerwony

Kolor czarny w reklamie

Kolor czarny w marketingu, kojarzymy z klasyką, elegancją, przywództwem. Z czerni chętnie korzystają marki premium, podkreślając swoją wyjątkowość, elegancję i prestiż.

Poczucie powagi i respektu wobec czerni, wynika przede wszystkim z faktu, że to właśnie kolor czarny przeważnie ubieramy w najważniejszych momentach naszego życia.

Kolor biały w reklamie

Czarny kolor bardzo często łączymy z kolorem białym. To oczywiste połączenie, które daje najlepszy możliwy kontrast. Nie bez powodu najlepiej czytelny jest tekst składający się z czarnych liter na białym tle.
Z takiego połączenia korzystają marki, które przy stosunkowo ciężkiej czerni, chcą dodać nieco elegancji i lekkości.
Kolor biały w marketingu oznacza lekkość, czystość i uporządkowanie.

Kolor niebieski i granatowy w reklamie

Niebo i woda to pierwsze skojarzenie jak pomyślimy o kolorze niebieskim. Reprezentuje takie cechy jak lojalność, prawda, mądrość i stabilizacja. Kolor niebieski w marketingu wzbudza zaufanie. Idealnie wpasowuje się w komunikację firm ubezpieczeniowych lub finansowych, czyli takich w których szczególnie ważne jest pozyskanie zaufania klientów.

kolory w reklamie i marketingu niebieski

Kolor zielony w reklamie

Barwa zielona domyślnie kojarzy nam się ze spokojem i naturą. Co zresztą odzwierciedla nazwa tego koloru – pochodząca od ziół.
Firmy stosują kolor zielony w marketingu po to aby podkreślić to jak bardzo są EKO, wywołując skojarzenie z naturą. Dobrym przykładem jest np. niedawno zaprezentowane nowe logo Orlenu.

Zielony to synonim bezpieczeństwa – nie przypadkowo jest używany w sygnalizacji świetlnej. Doskonale sprawdzi się w branży medycznej i bankowości.

kolor zielony w reklamie  znaczenie

Kolor pomarańczowy w reklamie

Kolor pomarańczowy to połączenie żółtego i czerwonego – i śmiało można stwierdzić, że łączy również ich cechy – energię i radość. Kolor pomarańczowy w marketingu kojarzy się z zabawą i rozrywką. Pozytywnie wpływa także na apetyt – tym samym jest dobrym rozwiązaniem do reklamy produktów spożywczych.

kolor pomarańczowy w reklamie znaczenie

Jak efektywnie łączyć kolory w marketingu

Żaden serwis www czy reklama zewnętrzna nie będzie warty uwagi, jeżeli zastosujemy tylko jeden kolor. Jak więc łączyć ze sobą kolory w reklamie aby uzyskać jak najlepszy efekt?
 
Ciepłe barwy z pewnością lepiej przyciągają spojrzenie. Kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony doskonale sprawdzą się jako barwa, która ma na celu wywołanie jakiegoś zadania. Możesz użyć ich do podkreślenia przycisku call to action lub do przekazania jakiejś ważnej informacji.

Pamiętaj jednak o umiarze. Nadmiar jaskrawych barw będzie po prostu nieczytelny. Jako wiodący kolor warto użyć spokojnych barw. Niebieski, zielony, czarny, biały – to będzie dobry wybór.

Warto łączyć ze sobą mocno kontrastujące kolory. W ten sposób uzyskami jasny i czytelny przekaz. Połączenie: czarnego z białym, czerwonego z zielonym, niebieskiego z pomarańczowym lub żółtego z fioletowym, będzie bardzo dobrym wyborem!

Kolory w marketingu są wskazówką ale nie regułą

Użycie odpowiednich barw w kreacjach reklamowych nie jest 100% receptą na sukces, wpływa na to o wiele więcej czynników. Jednak świadome korzystanie z kolorów, z pewnością wspomoże Twoje działania marketingowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *