programy partnerskie dlaczego nie zarabiam

Programy partnerskie – 7 błędów, przez które nie zarabiasz

Zarabianie w Internecie nie jest trudne, a jedną z najłatwiejszych jego form jest zarabianie na afiliacji, które polega na otrzymywaniu prowizji za promowanie rozmaitych produktów i usług, do czego najczęściej używa się bloga lub profilu społecznościowego. Chociaż marketing afiliacyjny pozornie jest łatwy, proste błędy mogą zrujnować marzenia o wysokich zarobkach.

1. Promowanie nieodpowiednich produktów

Zarabianie na marketingu afiliacyjnym możliwe jest dzięki promocji rozmaitych produktów, jednak osoby zajmujące się nim często mają problem z wyborem tych odpowiednich. Promowane produkty powinny przede wszystkim pokrywać się z zainteresowaniami i stylem życia osoby, która chce osiągać stabilny i pokaźny dochód pasywny. Mogą one być też związane z jej pracą.

Nie powinno wybierać się produktów, bazując jedynie na ich popularności i mając nadzieję, że uda się nakłonić osoby odwiedzające blog lub stronę do zakupu. Aby do niego doszło, konieczne jest stworzenie wysokiej jakości treści, która będzie zawierać przydatne dla czytelników informacje, edukować ich i omawiać – często dość dokładnie – cechy i zastosowania produktu, dlatego też nie powinno się podejmować promowania tych z nich, o których nie posiada się większej wiedzy.

2. Brak chęci rozwijania umiejętności w zakresie marketingu i innych przydatnych obszarów wiedzy

Zarabianie na afiliacji oczekiwany efekt przyniesie tylko wtedy, jeżeli będzie się przyswajać na bieżąco rozmaite umiejętności związane z marketingiem. Większość osób promujących produkty robi to na łamach bloga. W tym przypadku konieczne jest tworzenie wysokiej jakości artykułów.

Nie wystarczą jednak do tego lekkie pióro i poprawność językowa, gdyż tekst sprzedaje, kiedy jest tworzony wedle ściśle określonych zasad. Konieczna staje się więc nauka copywritingu i content marketingu. Na szczęście istnieje wiele doskonałych darmowych zasobów w sieci, które uczą tych umiejętności, jednak zawsze dobrze jest zainwestować w odpowiednią literaturę czy kursy internetowe.

Zarabianie na afiliacji wiąże się także z koniecznością przyswojenia wiedzy pomocnej w promowaniu blogów i profili społecznościowych w Internecie. Błędem wielu osób jest zaniechanie przyswajania wiedzy w zakresie pozycjonowania stron czy social media marketingu. Blogerzy często uważają, że jest to wiedza zbyt specjalistyczna, opierająca się jednocześnie na drogich specjalistycznych narzędziach.

Tymczasem podstaw pozycjonowania można nauczyć się samemu, tak samo, jak przyswoić można samodzielnie wiedzę dotyczącą zwiększania swojego zasięgu w mediach społecznościowych. Istnieje w sieci wiele darmowych zasobów i kursów, dzięki którym skutecznie przyswoi się te umiejętności. Cennymi darmowymi zasobami są między innymi serwisy takie jak YouTube, Pinterest, czy LinkedIn, a do tego warto dodać do czytnika RSS dobre blogi o tej tematyce, które zawierają liczne praktyczne wskazówki.

Skuteczny marketing afiliacyjny wymaga też umiejętności tworzenia grafik na bloga i do mediów społecznościowych, dlatego też warto przyswoić podstawowe zasady kompozycji grafiki reklamowej i grafik na profile społecznościowe, zwłaszcza że istnieje wiele świetnych i darmowych narzędzi do ich tworzenia, które są wysoce intuicyjne i umożliwiają tworzenie różnych grafik metodą „przeciągnij i upuść”.

Chyba najpopularniejszym narzędziem tego typu jest Canva, która jest darmowa i działa w przeglądarce posiadając też wersję w postaci aplikacji mobilnej, jednak bardzo duże możliwości dają też rozmaite programy komputerowe, za które też niekoniecznie trzeba płacić, gdyż można korzystać z popularnych otwartoźródłowych rozwiązań, jakimi są Inkscape, GIMP, Krita, Pixelitor, czy Scribus – są to darmowe (również do użytku komercyjnego) programy, które w łatwy sposób umożliwią stworzenie atrakcyjnych grafik.

3. Zaniechanie używania płatnych narzędzi reklamowych

Marketing afiliacyjny na początku nie wymaga żadnych inwestycji, dlatego takie zarabianie w Internecie jest bardzo popularne. Chociaż przy braku inwestycji można cieszyć się pewnymi zyskami, to te są jednak wysoce wskazane, jeżeli chce się dużo zarabiać.

Wielu blogerów i osób, które promują produkty w mediach społecznościowych, unika płatnej reklamy w Internecie. Tymczasem jest ona najlepszym sposobem na natychmiastowe zwiększenie widoczności w sieci. Dziś niemal każda platforma posiada wbudowane narzędzia reklamowe, dzięki którym można stworzyć wysoce spersonalizowane reklamy, na które nie trzeba dysponować sporymi środkami, gdyż w przypadku większości takich narzędzi nie ma minimalnej kwoty wymaganej do uruchomienia kampanii. Teoretycznie można więc już uruchomić reklamę nawet za kilkanaście złotych.

Warto zapoznać się z narzędziami takimi, jak Google Ads, Facebook Ads, czy Pinterest Ads, aby zobaczyć, że przy minimalnych kosztach można wynieść zarabianie na marketingu afiliacyjnym na wyższy poziom, a im więcej pieniędzy przeznaczy się na taką reklamę, tym większy będzie zwrot z inwestycji.

4. Brak testowania reklam i blogów

Na to, czy reklama będzie skuteczna, czy też nie, wpływa wiele czynników. To samo dotyczy też strony internetowej. Chociaż sieć i literatura są pełne poradników dotyczących konstrukcji reklam internetowych i stron, które sprzedają, należy pamiętać, że rzadko kiedy istnieje jeden uniwersalny przepis na sukces, a rozmaite źródła często podają rozbieżne informacje. Dlatego też tak ważne jest testowania kampanii.

Promując produkty w Internecie, powinno się zawsze tworzyć kilka wersji danej reklamy i zobaczyć, która z nich przynosi najlepsze efekty. Robi się to, używając rozmaitych narzędzi analitycznych, które są dostępne za darmo dla osób decydujących się na płatną reklamę w Internecie, a dane są w nich przedstawione zazwyczaj w sposób klarowny, dzięki czemu można będzie wyciągnąć konkretne wnioski nawet wtedy, gdy zarabianie na marketing afiliacyjnym dopiero się rozpoczyna.

Na sprzedaż wpływa także konstrukcja strony internetowej, a także sposób, w jaki napisany są na niej teksty. Czasami nawet drobne zmiany nagłówków, wezwań do działania i innych elementów na stronie pozwalają znacznie zwiększyć skuteczność, tak samo, jak zmiany w układzie strony, dobranych grafikach i kolorystyce.

Do tego, by ustalić, jak najlepiej dostosować stronę do preferencji i oczekiwań swoich czytelników, służą tak zwane testy A/B. Polegają one na wprowadzaniu drobnych modyfikacji na stronie, którymi może być na przykład zmiana nagłówków czy wezwań do działania. Ważne jest tylko, by za każdym razem zmieniać tylko jeden element. Następnie śledzi się to, które wersje nagłówków powodują większe zainteresowanie treścią, albo jakie wezwania do działania bardziej motywują odwiedzających do wykonania danej akcji.

Dobrym darmowym narzędziem do przeprowadzania takich tekstów jest Google Optimize, chociaż na rynku istnieją też bardziej zaawansowane rozwiązania, za które trzeba nieraz sporo zapłacić. Na początek jednak to narzędzie okaże się idealne dla wielu blogerów, gdyż nie tylko nie wiąże się ono z opłatami, ale też jest bardzo intuicyjne i posiada dobrą dokumentację w postaci poradników.

5. Uczestniczenie w zbyt dużej ilości programów afiliacyjnych

Marketing afiliacyjny stał się bardzo popularny, a wiele sklepów posiada programy afiliacyjne, co kusi blogerów, by zarejestrować się do wielu z nich, dzięki czemu mieliby oni większe możliwości w zakresie doboru promowanych produktów, a więc i większe możliwości sprzedaży.

Okazuje się jednak, że zarabianie na afiliacji jest skuteczne wtedy, gdy zwiąże się z jednym lub maksymalnie kilkoma programami afiliacyjnymi. Nie warto się rozdrabniać, a jeżeli już chce się promować produkty należące do rozmaitych kategorii i oferowane przez różne sklepy, można dołączyć do jednej z popularnych sieci afiliacyjnych, które dają takie możliwości, oferując jeden wygodny panel i zestaw narzędzi do zarabiania w Internecie na promocji artykułów dziesiątek, a nawet setek sklepów.

6. Zbytnie sugerowanie się poradami innych i kopiowanie strategii

Internet pełen jest blogów i materiałów wideo tworzonych przez osoby, które uczą, jak zarabiać krocie na marketingu afiliacyjnym. Chociaż warto inspirować się sukcesem innych osób i zapoznawać się z narzędziami, które prezentują, należy pamiętać, że na sukces wpływa wiele czynników, a to, co działa doskonale u innych, może nie sprawdzić się na naszym blogu.

W zależności od promowanych produktów i grupy docelowej, a także tego, na jakiej platformie prowadzi się marketing afiliacyjny, wyniki przy użyciu takich samych strategii mogą być zupełnie różne. Chociaż na początku można mocno inspirować się poradami bardziej doświadczonych osób, z czasem należy wypracować własne strategie i techniki, sposób komunikacji z odbiorcami, a także należy odkryć najskuteczniejsze w danym przypadku formy płatnej reklamy.

7. Brak znajomości i eksploracji bieżących trendów

Rynek jest dziś niezwykle dynamiczny, tak samo, jak trendy panujące wśród konsumentów. Aby zarabianie na marketingu afiliacyjnym mogło przekształcić się w pełnowymiarowy biznes, trzeba zawsze być na bieżąco, orientując się, jakich produktów szukają konsumenci, jakie mają potrzeby, a także to, jakiego języka, określeń i słów kluczowych używają, kiedy szukają informacji w Internecie.

Konieczne staje się więc stosowanie narzędzi do śledzenia trendów i słów kluczowych. Chociaż wiele narzędzi tego typu jest płatnych, istnieje wiele doskonałych darmowych usług, z których powinien korzystać każdy bloger czy influencer.

Nieocenioną darmową pomocą okaże się przede wszystkim narzędzie Google Trends, które pozwala badać światowe trendy, w tym te związane z zakupami online. Do tego można go użyć do odkrywania słów kluczowych, których użyje się na blogu, by zoptymalizować go pod SEO.

Chyba najbardziej dostępnym narzędziem jest też po prostu sama wyszukiwarka Google, w której pasek można wpisywać zapytania, by uzyskać dodatkowe sugestie, a gdy w którąś się kliknie, to pod wynikami znajdują się dalsze związane z takim wyszukiwaniem słowa kluczowe. Narzędzia darmowe jednak najczęściej nie dają możliwości zapoznania się z tym, które z tych słów kluczowych najbardziej konwertują – tu już najprawdopodobniej będzie konieczne użycie narzędzi płatnych, jednak istnieje wiele takich, których użytkowanie wiąże się z naprawdę niewielkimi opłatami i każdy bloger może sobie pozwolić na wybadanie, jakich słów kluczowych najlepiej użyć.

Uniknięcie tych błędów i wdrożenie powyższych wskazówek sprawi, że zarabianie w Internecie stanie się o wiele efektywniejsze i łatwiejsze, a marketing afiliacyjny z pewnością będzie w stanie zapewnić o wiele większe zyski niż praca na etacie, stając się fundamentem biznesu w postaci własnej firmy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *