reklama w internecie

Reklama w internecie – rodzaje reklamy internetowej

Porozmawiamy o reklamie w Internecie, obiecującej branży marketingowej i najskuteczniejszym obecnie sposobie promowania usług i towarów. Niemałe znaczenie dla sprawy ma szybki internet, który z roku na rok nabiera rozpędu. Porozmawiamy również o historii powstania reklamy internetowej, zasadach umieszczania treści reklamowych na stronach internetowych, sposobach zwiększenia skuteczności reklamy dzięki praktycznym wskazówkom i przykładom z życia.

Reklama w internecie to nowy trend XXI wieku

Każdy projekt komercyjny wymaga promocji i rozszerzenia pola działalności. Obecnie prawie wszystkie firmy i organizacje mają własną reprezentację w sieci w postaci strony www, bloga, strony w sieciach społecznościowych. Jednak stworzenie strony internetowej, a nawet wypełnienie jej aktualnymi treściami, nie gwarantuje jeszcze automatycznego wzrostu sprzedaży i wzrostu popularności projektu komercyjnego.
Konieczne jest nie tylko obecność w sieci, ale także umieszczenie kompetentnej reklamy w Internecie, a także poświęcenie pieniędzy lub czasu na promocję i zwiększenie konwersji witryny.

Reklama w sieci to zjawisko stosunkowo nowe, zresztą tak jak i sama sieć ogólnoświatowa. Jeszcze 15-20 lat temu, ze wszystkich rodzajów reklam w Internecie, tylko jedna opcja była znana użytkownikom i reklamodawcom – tzw. spam wysyłkowy. O sposobie pod nazwą remarketing nikt wtedy nie wiedział.

Zalety reklamy internetowej

Dziś istnieje kilkadziesiąt rodzajów reklam w sieci World Wide Web. Istnieje bezpłatna reklama w sieci, płatna reklama na stronach internetowych, reklama w sieciach społecznościowych. Działają agencje reklamy internetowej, wykorzystujące w swojej działalności najnowsze osiągnięcia technologiczne.

Reklama internetowa to dziś najbardziej obiecujący kierunek marketingu internetowego. Przy stosunkowo niskich kosztach reklamy sieciowe docierają do potencjalnie nieograniczonej grupy odbiorców i użytkowników komputerów, laptopów, smartfonów, tabletów, iphoneów i innych urządzeń mobilnych.

Skuteczna reklama w Internecie prezentowana jest w materiałach graficznych, tekstowych, animowanych i wideo.

Rynek ten zaczął kształtować się w połowie lat 90. ubiegłego wieku, ale do początku 2000 r. światowa sieć nie była uważana przez reklamodawców za priorytetową platformę reklamową, chociaż najbardziej zaawansowane firmy już wtedy praktykowały promocję towarów i usług w Internecie jako kanale pomocniczym w realizacji swoich kampanii marketingowych.

Szybki rozwój sieci WWW doprowadził do zmiany polityki wielu firm, a ostatnio prawie wszystkich. Od połowy 2000 roku Internet stał się głównym kanałem wpływu na konsumentów. Fakt ten wiąże się z następującymi okolicznościami:

 • stałym wzrostem ilości użytkowników Internetu i wydłużeniem czasu ich przebywania w sieci
 • rozwój technologii komunikacji bezprzewodowej
 • pojawienie się mobilnego internetu
 • rozwojem gospodarki internetowej i rozprzestrzenianiem się handlu za pośrednictwem sieci stron www
 • pojawienie się i rozwój platform technicznych do zarządzania reklamami sieciowymi.

Ponadto pojawiły się nowe systemy analityczne, które pozwalają szybko i dokładnie zmierzyć współczynnik skuteczności reklamy.
Podstawowe zasady reklamy internetowej są podobne do tych w tradycyjnych mediach. Podstawowa różnica polega na tym, że w przestrzeni sieciowej konsumenci prawie zawsze wymagają aktywnego uczestnictwa. Reklama zaczyna działać, gdy użytkownik wykonuje jakąkolwiek akcję. Zwykle takie działanie to kliknięcie linku, rejestracja w określonej witrynie lub inne rodzaje aktywności.

Najbardziej obiecującym kierunkiem marketingu w sieci jest reklama ukierunkowana, czyli przyciąganie docelowych odbiorców za pomocą wąsko ukierunkowanych reklam, banerów i filmów. Istnieje wiele form przekazywania wiadomości komercyjnych – reklama w przeglądarce, wyskakujące okienka, agresywne zwiastuny, reklama w Google, reklama kontekstowa, reklama banerowa.

Charakterystyczne cechy reklamy w Internecie

Oto kilka podstawowych cech reklamy internetowej:

 • interaktywność
 • obecność stale rosnącej grupy odbiorców
 • możliwość wydzielenia grupy docelowej konsumentów
 • możliwość wykonywania dokładnych pomiarów mediów (rozbudowana analityka).

Interaktywność odnosi się do zaangażowania użytkownika w proces reklamowy. W tym przypadku osoba nie działa jako bierny odbiorca informacji, jak na przykład w reklamie zewnętrznej lub telewizji, ale może aktywnie z nią współpracować, biorąc pod uwagę osobiste preferencje. Innymi słowy, sam użytkownik wybiera zasoby i ich zawartość, a widząc odpowiednie dla siebie oferty komercyjne, bada je bardziej szczegółowo.

Kierowanie reklamą jest bezpośrednio związane z interaktywnością. Ta funkcja pozwala wyróżnić tylko tę część, która spełnia wstępnie określone kryteria, z szerokiej grupy odbiorców użytkowników i zademonstrować jej reklamę. Internet zapewnia dokładniejsze ukierunkowanie przesłania komercyjnego, aż do interakcji z konkretnym użytkownikiem.

Użytkownik zarejestrowany na stronie poświęconej samochodom widzi baner reklamowy promujący drogie gadżety do samochodu dokładnie tego modelu, którego sam używa.
Oczywiście prawdopodobieństwo, że dokona zakupu, jest wielokrotnie zwiększone, a efekt takiej reklamy jest znacznie wyższy niż promocja tego samego produktu w mediach. Jednocześnie cena reklamy w Internecie jest wielokrotnie niższa.

Podział użytkowników na grupy docelowe odbywa się za pomocą kwestionariusza, liczenia jego wizyt w niektórych witrynach, danych w sieciach społecznościowych i innych sposobach gromadzenia informacji. Bierze się pod uwagę wiek, płeć, dochód, zawód i wszelkie uzupełniające cechy osobiste.

Jednym z głównych wskaźników skuteczności reklamy produktów i usług w Internecie jest konwersja

Konwersja (CTR) oznacza stosunek liczby użytkowników, którzy wykonali ukierunkowane działania – kliknięcie łącza, rejestracja, złożenie wniosku – do całkowitej liczby odwiedzających witrynę. Informacje zwrotne od konsumenta są kluczową cechą reklamy w sieci.

Rodzaje reklamy internetowej

Istnieje wiele odmian reklamy internetowej. Wybór przez reklamodawcę konkretnego sposobu promocji produktu zależy od:

 • cele kampanii reklamowej
 • możliwości finansowych i technicznych
 • rodzaj powierzchni reklamowych
 • docelowych obiektów reklamowych.

Poniżej przedstawiamy 10 najpopularniejszych miejsc dla reklamy w internecie. Ta branża jest w ciągłym rozwoju: metody promocji towarów, usług, informacji są codziennie ulepszane. Być może podczas czytania tego artykułu projektanci, marketerzy i twórcy stworzyli już nowy rodzaj interaktywnej reklamy i aktywnie wdrażają ją w przestrzeni internetowej. Zbadamy główne rodzaje reklamy w Internecie i porównamy je.

Reklama kontekstowa
Istota tej metody promocji jest zrozumiała z nazwy. Przekaz komercyjny jest związany z tematem treści, które potencjalny konsument przegląda lub szuka.
Jest to najpopularniejsze, stosunkowo niedrogie (a czasem całkowicie bezpłatne) i skuteczne narzędzie marketingowe w internecie. Reklamy kontekstowej nie można zignorować, nie można się przed nią ukryć, chyba że korzystasz ze specjalnych usług, które blokują wyświetlanie reklam.

Aby określić zgodność informacji handlowych z treścią witryny, stosuje się zasadę słów kluczowych. Takie słowa stanowią punkt odniesienia dla wyszukiwarek. Reklama kontekstowa jest głównym źródłem zysków największych wyszukiwarek. Systemy umożliwiają umieszczanie reklam bezpośrednio w wynikach wyszukiwania, a to tysiące i miliony zainteresowanych użytkowników.

Google Adwords
Ta metoda wyświetlania reklam pozwala wielokrotnie zwiększać sprzedaż i przyciągać docelowych odbiorców. Jednocześnie reklamodawca sam wybiera, gdzie pokazać informacje handlowe i jaki budżet przeznaczyć na nie.

Banery reklamowe
Sam klient reklamy może określić skuteczność reklam w Internecie i grupę docelową.
Wiadomości o treściach komercyjnych pojawiają się w bezpośrednim sąsiedztwie z odpowiednią treścią. Zainteresowani użytkownicy klikają na takie reklamy, przechodzą na stronę.

Przeglądając stronę internetową o wakacjach na wsi, użytkownicy z regionu zobaczą inną reklamę niż pozostali, klikną ją, lub zadzwonią pod wskazane telefony.
Banery to graficzne lub animowane obrazy. Banery są szczególnie istotne w przypadku reklamy wizerunkowej, ponieważ nawet jeśli dana osoba nie kliknie, to: obraz, logo, nazwa firmy lub konkretnej marki są przechowywane w jego pamięci. Świadomość marki lub symboliki firmy jest jednym z głównych celów marketingowych.

Banery reklamowe zaczynają działać, gdy liczba wyświetleń osiągnie określoną wartość, co oznacza, że taka reklama działa dobrze na odwiedzanych zasobach internetowych. Skuteczność zależy od czasu obecności wiadomości w polu informacyjnym. Banery mogą wyglądać jak obraz statyczny lub krótki film animowany w zależności od formatu pliku graficznego.

Ostatnio popularne stały się interaktywne banery. Użytkownicy są zachęcani do wykonania określonej akcji – rozwiązania problemu logicznego lub arytmetycznego albo trafienia w złoczyńcę. Takie obrazy są tworzone w formacie animacji flash, są skuteczne zwłaszcza w reklamie gier i innych ofert rozrywkowych.

Reklama zwiastunowa
Na pewno widziałeś taką reklamę na stronach internetowych. Często zawiera agresywne lub intrygujące wiadomości. Zwiastuny graficzne lub animowane zdjęcia o intrygującej, lub szokującej treści. Reklama zwiastuna jest odpowiednia na stronach informacyjnych. W przestrzeni tematyki kobiecej taka reklama jest bardzo skuteczna.

Sieci socjalne

Przyzwoity segment rynku reklamy internetowej zajmuje ukierunkowana reklama w sieciach społecznościowych.
Zaleta tej metody promocji produktów i usług wynika z popularności sieci społecznościowych. 90% odbiorców internetowych ma konta w social media. Możesz umieszczać reklamy w Internecie za pomocą sieci społecznościowych całkowicie za darmo, na przykład mając własną grupę lub konto.

reklama w social mediach

Korzyści z ukierunkowanych reklam w mediach społecznościowych:

 • klienci korzystają ze znanego interfejsu, działając we własnej strefie komfortu
 • reklamodawca ma możliwość kontaktu online z zainteresowanym.
 • przesyłanie zdjęć lub filmów to kwestia kilku minut
 • klienci nie potrzebują dodatkowej rejestracji.

Za pomocą sieci społecznościowych przedstawiciele firm przeprowadzają badania marketingowe, szukają docelowych odbiorców, zastanawiają się, jaki rodzaj treści komercyjnych jest najbardziej interesujący dla różnych grup wiekowych.

Reklamy w aplikacjach mobilnych
Kolejny stosunkowo nowy sposób reklamy internetowej działający na Androidzie i iPhone. Z urządzeń komunikacyjnych z dostępem do Internetu korzysta większość dorosłej populacji (główna publiczność to młodzi ludzie w wieku 15-35 lat).
Zaletą takiej reklamy jest to, że nie można jej zablokować ani usunąć.

Liczba użytkowników urządzeń mobilnych stale rośnie, co oznacza wzrost bazy klientów. Reklamy w aplikacjach mobilnych można również dostosować do określonej grupy docelowej i monitorować skuteczność komunikacji komercyjnej na podstawie aktywnych działań właścicieli urządzeń.

Reklama w filmach na YouTube
Popularnym i znanym rodzajem reklamy są filmy. Oglądalność kanałów YouTube i innych zasobów promujących treści wideo wynosi setki milionów. Obecnie możesz produkować wysokiej jakości i skuteczne klipy przy minimalnym budżecie. W przeciwieństwie do reklam telewizyjnych reklama internetowa formatu wideo kosztuje grosze, ale działa bardziej celowo.

Reklama w biuletynach e-mailowych
Mailing to sprawdzone narzędzie marketingowe. Reklamy tego typu umożliwiają nawiązanie bezpośrednich i zaufanych relacji między klientami a firmami.
E-maile powinny być przydatne dla konsumenta i zawierać nie tylko jawne reklamy, ale także niezbędne informacje, w przeciwnym razie zostaną natychmiast wysłane do spamu. Często klient sam zgadza się na regularne wiadomości e-mail, zapisując się do newslettera. Ten sposób interakcji reklamodawcy z konsumentem pozwala firmie okresowo przypominać o swoim istnieniu.

Reklama na stronach tematycznych – fora dyskusyjne, grupy w mediach społecznościowych sieci, fora, blogi i portale miejskie
Są one odwiedzane przez osoby o określonych celach. Niektórzy przychodzą w poszukiwaniu informacji biznesowych, inni po prostu w celu komunikowania się z podobnie myślącymi ludźmi. Wiadomości komercyjne na takich stronach są zazwyczaj ściśle ukierunkowane i mają wąski cel.

Reklama w Internecie – jak umieścić reklamę i przyciągnąć klientów na stronę

Internet to obiecujący kierunek branży reklamowej. To tutaj należy inwestować pieniądze i energię dla początkujących przedsiębiorców. Agencje i instytucje marketingowe nadal szukają nowych metod wpływania na klientów, kanałów i narzędzi do umieszczania treści komercyjnych we wszechświecie sieci. Dobrze zorganizowana kampania reklamowa w sieci przynosi firmom miliony zysków i otwiera najnowsze rynki sprzedaży usług i produktów.

Dla początkujących i obecnych przedsiębiorców istnieją dwa sposoby umieszczania reklam – we własnym zakresie i przy pomocy profesjonalnych pośredników. Pierwsza opcja jest bezpłatna. Poświęcisz tylko swój własny czas. W drugim przypadku będziesz musiał zapłacić, ale zysk z profesjonalnej reklamy jest zwykle wyższy.

Samodzielnie własnymi siłami

Jak umieścić reklamę na stronie za darmo? Bezpośredni sposób – robisz reklamy kontekstowe i umieszczasz je na swoich zasobach, blogach lub stronach w sieciach społecznościowych. Koszty są zerowe, ale będziesz musiał poświęcić więcej niż godzinę czasu na tworzenie atrakcyjnych i interesujących treści. Promowanie produktów na forach lub w społecznościach musi podlegać określonym zasadom.
Możesz również zarabiać na programach partnerskich, reklamując swoje linki partnerskie na stronach i forach stron trzecich.

Z pomocą profesjonalistów

Jeśli Twoja firma ma budżet, skorzystaj z profesjonalnych metod promocji.

Freelancerzy
Do promocji SEO, witryny zatrudniają profesjonalnych wykonawców, którzy poprawnie wpisują słowa kluczowe właściwości reklamowych w przydatne i interesujące dla czytelnika treści. Bez względu na to, jakie usługi i produkty oferuje zasób, najważniejsze jest przyciągnięcie docelowych odbiorców.
Optymalizacją i reklamą kontekstową zajmują się zarówno duże agencje i studia marketingowe, jak i wolni artyści, ludzie, którzy wiedzą, jak wyrazić swoje myśli w interesujący i przystępny sposób. Warto wybrać firmę lub osobę z lokalnego rynku aby osobiście przedyskutować strategię oraz plan działania – np. pozycjonowanie i tworzenie stron Przasnysz

Specjalistyczne agencje reklamowe
Jeśli zakładasz, że do kompetentnego zarządzania budżetem reklamowym potrzebujesz profesjonalnego zespołu, skontaktuj się z agencją reklamową. Duże i małe agencje reklamowe mnożą się w przestrzeni internetowej z dużą prędkością. Coraz więcej właścicieli sklepów internetowych i witryn komercyjnych zdaje sobie sprawę z możliwości profesjonalnej reklamy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *